Telstar 1: Družice, která změnila svět. Díky ní existuje přenos televizního kanálu mezi kontinenty
Diskuzní fórum (povinná reklama)Před 50 lety, 10. července 1962, byla vypuštěna americká telekomunikační družice Telstar 1. Hned následující den po svém umístění na oběžnou dráhu zprostředkovala historicky první přenos televizního signálu mezi USA a Evropou.
Malý, ale o to významnější
Satelit Telstar 1 připomínal kouli o průměru necelých 90 centimetrů, jejíž povrch byl pokryt solárními panely. Zemi obíhal po eliptické dráze s dobou oběhu přibližně dvě a půl hodiny. Během této doby bylo možné uskutečnit asi dvacetiminutový přenos mezi oběma kontinenty, načež Telstar zmizel za horizontem.
| Co se stane, spadne-li na zem družice? Rozhovor s ředitelem pražského planetária |
První transatlantický televizní přenos družice zprostředkovala 11. července 1962. Napoprvé se jednalo o neveřejný experiment, ale již 23. července mohli diváci v Severní Americe a Evropě usednout ke svým televizním přijímačům, aby si díky satelitu vyslechli tiskovou konferenci tehdejšího amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho.
Životní cyklus satelitu byl poměrně krátký. Z provozu jej počátkem roku 1963 vyřadila porucha. Ačkoliv od té doby uplynulo hodně času, Telstar 1 dosud nezanikl v zemské atmosféře.
Pěkně od začátku
Na konci 50. let stoupala poptávka po komunikačních službách. Síť pozemních kabelů a radiových spojení (rádioreleových tras) byla poměrně dostačující, ale komunikace mezi kontinenty byly problematické – podmořské kabely jsou nesmírně drahou záležitostí. Pozornost se tedy obrátila ke družicím. V lednu 1961 vypsala NASA soutěž na telekomunikační satelit. Soutěže se zúčastnily tři společnosti a v květnu téhož roku už byl jasný vítěz – firma RCA se svojí družicí Relay (odstartovala 5 měsíců po Telstaru 1).
Více se múžete dočíst v celém článku Telstar 1: Družice, která změnila svět. Díky ní existuje přenos televizního kanálu mezi kontinenty. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Technika.
