OBRAZEM: V Mexiku umí oslavovat i smrt. Berou ji jako součást života

Diskuzní fórum (povinná reklama)

runSliderPage_manual(„ngg-gallery-1546-0“);

Día de los muertos, neboli naše dušičky, jsou v Mexiku velkým svátkem, možná i větším než Vánoce. Mexičané mají ke smrti až neobvykle pozitivní vztah. Smrt je prostě součástí života, a tak jako život, i smrt se musí oslavovat. A tím, že Mexičané nade vše milují oslavy, dušičky jim k tomu dávají jednu z mnoha příležitostí.

Fiesta v Mexiku se slaví do rána. S hudbou, tequilou, jídlem i slepými patronami

Cukrové lebky 

Ten den je v Mexiku státní svátek, lidé cestují z daleka, aby byli pohromadě se svými rodinami a připomínali si zemřelé předky. Samozřejmě k tomu nechybí komerce, byznys je byznys, a obchody a trhy jsou dny dopředu plné cukrových lebek, chleba mtvých, květin a koster všech velikostí a tvarů, oblečených i neoblečených. Hlavně z koster vyzařuje mexická lidová představivost a kreativita, a z některých se dokonce staly i sběratelské kousky.

Mexičané se smrti nebojí, je běžnou součástí jejich života. FOTO: Líba Taylor

  

Není mexického umělce nebo spisovatele, který by se tradicí dušiček mexického stylu nezabýval ve svém díle. Přestože dnes je Día de los muertos katolický svátek, původ prý má ještě v předkoloniální době a říká se, že se datuje zpátky až 3 000 let. A přestože katolíci se na smrt nějak zvlášť netěší a bojí se jí, katoličtí mexičané ji vnímají trošku jinak. Bojí se také, jak by ne, ale smrt si vesele připomínají a vysmívají se jí, často s hudebním rámusem.

Od rána do rána 

Vše začíná přípravou domácích oltářů – v obýváku nebo v jídelně se umístí soška panenky Marie, která v Mexiku nechybí v žádné domácnosti, a fotografiemi pozůstalých. Místnost se vyzdobí květinami, umělými i čerstvými, obou je v Mexiku požehnaně, a zapálí se svíčky. A po celou dobu se vzpomíná na nebožtíky.

Na hřbitovech se umyjí hroby a vyzdobí se květinami a svíčkami. Těm žlutým se také tradičně říká flor de los muertos – květina mrvých. Každý hrob je ošetřen, není snad rodiny, která by se ulila… K večeru se všichni na hřbitov opět vrací, tentokrát s košíky jídla, které měl nebožtík rád. Ale jídlo s

Byl příspěvek užitečný?

Klikněte na hvězdy pro ohodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím bez hodnocení. Buďte první kdo příspěvek ohodnotí.

Mrzí mě to.

Pomozte to zlepšit.

Lze něco opravit? Jak? Nebo bychom měli článek smazat? Proč?

Zanechat odpověď

Kolik je 4 + 15 ?
Prosím nechte tato políčka jak jsou: