Prezidentská debata ČT
Diskuzní fórum (povinná reklama)Prezidentská debata ČT
Prezidentská debata České televize byla lepší než na obou komerčních televizích, ale pro mě zůstala až za debatou MFDNES.
ČT chtěla vytvořit dojem slavnostního večera – a v tom je, podle mě právě ten zakopaný pes. Neslavíme, volíme. Ale budiž.
Prostředí i dekorace sice vypadaly celkem důstojně a elegantně – ale s dovolením – to není podstata takové debaty – ani pro kandidáty, ani pro voliče. Jde především – a zejména: o obsah.
K tomu nutno dodat, že většina z devíti kandidátů mluvila celkově kolem 8 minut, tedy cca hodinu a čtvrt z dvouhodinového pořadu – a to je poněkud nesmysl. Plevele na rozdávání.
Například diskuse o tom, jakým autem má jezdit prezident (jestli českým Voslkwagenem, nebo německým Volkswagenem..?) – měla něco kolem 10 minut – a těžko bych hledal podobně méněcenné téma, nebo chcete li – populističtější – když od prezidenta očekáváme postoje k opravdu podstatnějším problémům?
Ovšem reportáž o českých výrobcích – na pražském Hradě – v takové debatě – proč? Jak výstižně nazval pan Sobotka tyto vložky: “ukázky” .. Ale to je skutečně mediální minulost. Stejně jako vystoupení pěveckého sboru. Je v tom cosi sovětského… servilita vůči státu, moci?, “národnímu uctívání”..? (Vždycky, když řeknete “vlast”, zasalutujte!)
Vůbec pokus o pompézní slavnostnost je cesta opačným směrem, než je současný mediální trend, kdy se vše pokud možno deformalizuje – protože mediální (už ne jen televizní) divák má starého popu až po uši.
Stejně jako “ukázky” s mentorským popisem, kdo kdy republiku navštívil. Princip, že když mluvíme o polévce, vysvětlíme si také, co je to lžíce, kdo ji vynalezl a jak se tvarově vyvíjela – patří do historie zmatených médií. Možná si tak v ČT vysvětlují veřejnoprávnost – ale tam skutečně není.
Jako divák mám svoji osobní autonomii, a pouštím li si prezidentskou debatu, pak ne proto, aby mě někdo školil z dějepisu, poučoval, dojímal písněmi. Povýšenost dramaturgie? Která už ví co s “lidem, divákem” ?
Jistým vrcholem pak je rozloučení hymnou. Ať všichni vlastenci – včetně mě, prominou – také kus sovětského pokrytectví. Proč? Co se stalo? Nic. Devět lidí bude soutěžit o funkci prezidenta republiky. Až jeden vyhraje – bude hymna! Trochu ze světa obdobného uvažování, že kdo je v televizi, je tam za odměnu…(vítěz brigády socialistické práce..)
MFDNES tak pro mě, právě svojí “netelevizní” neformálností, v krotké jednoduchosti, ale s lepšími otázkami pro jednotlivé kandidáty, v uměřenosti směrem k podstatě – představila modernější mediální tvar než ČT. Jistá suchost moderátorů byla blíž tradičnímu britskému stylu, který mám raději než selské žertování. Obsah byl hutnější, otázky připravené více pro jednotlivé kandidáty, s větší mírou konkrétnosti a pro mě měl vyšší inormační a vypovídací hodnotu o jednotlivých kandidátech.
I když s méně žárovkami. Ale my budeme volit, nikoli svítit…
Více se múžete dočíst v celém článku Prezidentská debata ČT. Nezabudněte si také pročíst ostatní články našeho magazínu.