V Číně vyráběli nádobí před 20 000 lety, prokázali archeologové

Diskuzní fórum (povinná reklama)

Věda a poznání

Zbytky nádobí byly v jeskynních v Sien-žen-tungu objevovány průběžně zejména v 60. až 90. letech. Jejich stáří se potvrdilo až poté, že zbytky kostí a uhlí, u nichž šlo změřit věk, nalezené ve stejných vrstvách s danými úlomky k nim také patřily.

Objev tímto posouvá časové hranice hrnčířského umu lidstva hluboko do poslední doby ledové. Vyvrací také dosud hojně rozšířenou teorii, že si lidé začali vyrábět nádobí až v době, kdy se z migrujících lovců stali usedlí zemědělci, tedy zhruba do období před 10 000 lety. Ta už začala brát za své po nálezech 15 000 let starých hrnců v dalších oblastech východní Asie.

Potvrzení, že hrnčířská výroba s přechodem k usedlému životu nesouvisí, přináší nové otázky o tom, nakolik tato dovednost ovlivnila sociálně ekonomický vývoj lidských společenství v období před 19 000 až 25 000 lety.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 

Více se múžete dočíst v celém článku V Číně vyráběli nádobí před 20 000 lety, prokázali archeologové. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Věda a poznání.

Byl příspěvek užitečný?

Klikněte na hvězdy pro ohodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím bez hodnocení. Buďte první kdo příspěvek ohodnotí.

Mrzí mě to.

Pomozte to zlepšit.

Lze něco opravit? Jak? Nebo bychom měli článek smazat? Proč?

Zanechat odpověď

Kolik je 13 + 8 ?
Prosím nechte tato políčka jak jsou: