V Číně vyráběli nádobí před 20 000 lety, prokázali archeologové
Diskuzní fórum (povinná reklama)Zbytky nádobí byly v jeskynních v Sien-žen-tungu objevovány průběžně zejména v 60. až 90. letech. Jejich stáří se potvrdilo až poté, že zbytky kostí a uhlí, u nichž šlo změřit věk, nalezené ve stejných vrstvách s danými úlomky k nim také patřily.
Objev tímto posouvá časové hranice hrnčířského umu lidstva hluboko do poslední doby ledové. Vyvrací také dosud hojně rozšířenou teorii, že si lidé začali vyrábět nádobí až v době, kdy se z migrujících lovců stali usedlí zemědělci, tedy zhruba do období před 10 000 lety. Ta už začala brát za své po nálezech 15 000 let starých hrnců v dalších oblastech východní Asie.
Potvrzení, že hrnčířská výroba s přechodem k usedlému životu nesouvisí, přináší nové otázky o tom, nakolik tato dovednost ovlivnila sociálně ekonomický vývoj lidských společenství v období před 19 000 až 25 000 lety.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
- VIDEO: Vítejte ve Středozemi. Nový Zéland na magickém časosběru
- Kozy kamerunské jsou dobrými rodiči. Poznají hlas potomka i po roční odluce
- OBRAZEM: Hlemýždi si při milostném aktu píchají elixír lásky
Více se múžete dočíst v celém článku V Číně vyráběli nádobí před 20 000 lety, prokázali archeologové. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Věda a poznání.