Emocionální kocovina – Nebezpečí, které málokdo vnímá. Hrozí vám?

Diskuzní fórum (povinná reklama)

Časopis pro ženy - kafe.czStrachujete se každý den o práci, bojíte se, že nezvládnete splácet hypotéku, neudržíte manželství, nestihnete zaplatit účty, bojíte se o zdraví svých nejbližších? Pak možná právě vás trápí tzv. emocionální kocovina, tedy stav, který může být nebezpečný.

Pilulky na ni neexistují, navíc není tak známá, jako kocovina alkoholová, a tudíž jí mnoho lidí nepřikládá důležitost. A přitom je tak bolestivá a může být celoživotní. Často se s ní my ženy setkáváme také po sexu na jednu noc. Posilněny několika skleničkami sbalíme v baru muže, který se nám jako první namane. Vášnivá noc je v pohodě, ale ranní probuzení vedle člověka, který se nám ani nelíbí, v nás probouzí šílenou emoční bouři se strachem, co bude dál, výčitkami i odporem.

Podobá se depresi

Emocionální kocovina je mnohdy nepříjemnější než ta alkoholová, protože může trvat mnohem déle. Někdy potká každého z nás, ale pokud je jednorázová, nehrozí nám žádný větší problém. Objevuje-li se častěji, není radno si s ní zahrávat. Nejde se z ní vyspat, zapít ji dokážeme jen na omezený čas, jídlo nám nechutná. Provázejí nás při ní dohromady pocity smutku, deprese, úzkosti, nenávisti a strachu. A i přesto, že pilulka neexistuje a alkohol nám nepomáhá, velké procento těch, kteří trpí emocionální kocovinou, propadají alkoholismu či užívání jiných omamných látek.

Příznaky emocionální kocoviny

V jedné chvíli jste na vrcholu blaha, máte pocit, že se vám vše daří, zvládáte všechny stresové situace levou zadní, a ve chvíli druhé vás přepadnou tyto pocity:

  • cítíte se sama a prázdná
  • toužíte po pozornosti
  • cítíte úzkost, zdáte se uspěchaná a máte pocit, že se brzy musíte zhroutit
  • ztrácíte motivaci k životu a k úkolům, na kterých právě pracujete
  • vaše vzrušení se rychle nahrazuje pocitem zklamání
  • nemůžete si udržet dobrou náladu

Vitaminy a pozitivní myšlení

Jak zvládat stres, depresi a tenhle typ kocoviny, aniž byste musely sahat po pilulkách nebo skleničce? Podle odborníků stačí, když dodržíte následujících 8 bodů, a můžete vyhrát nad nepříjemným stavem vaší mysli!

  1. Rozpoznejte ji: prvním krokem k úspěchu je rozpoznání, že trpíte emocionální kocovinou. Odpovězte si na pár otázek: máte pocit, že přehnaně reagujete, když se něco stane, když vám někdo nerozumí? Jakmile si tohle uvědomíte, máte větší šanci to zvládnout. Příště až vás přepadnou pocity úzkosti a smutku, už budete vědět, proč se tak děje a pomalu se s tím začít vyrovnávat.
  2. Pochopte to: nejlepší „terapií“ je psaní deníku, zapište si, co se stalo v posledních několika dnech, co bylo vzrušující, osvěžující, nezapomenutelné a popište vlastní reakce. Zapište si i špatné dny a pokuste pak zhodnotit, kdo nebo co vyvolává vaše lítostivé stavy.
  3. Dýchejte: když budete v úzkých, rychle pomůže jednoduché dýchání. Potřebujete okysličit tělo i mysl. Zhluboka se nadechněte, v duchu napočítejte do 10 a pomalu vydechněte. Toto několikrát opakujte.
  4. Pijte hodně vody: pití čisté vody rozproudí lymfatický systém a dokáže z těla vyplavit toxiny, stejně tak si voda poradí i s nemocí organismu a nemocí mysli…
  5. Dodávejte tělu vitaminy skupiny B: ty jsou nepostradatelné pro správné fungování našeho metabolismu, jejich nedostatek způsobuje kromě zdravotních obtíží také nespavost, špatnou náladu a únavu. Mezi hlavní zdroje patří kvasnice, maso, sýry, celozrnné obiloviny, jáhly, luštěniny a ořechy.
  6. Hýbejte se: sport a pohyb vyplavují do těla hormony radosti – endorfiny. Vhodné jsou časté procházky příjemným prostředím nebo sporty z tzv. body and mind, tedy jóga, pilates a podobné.
  7. Mluvte: nebojte se své problémy řešit…i když třeba jen s partnerem, nebo někým blízkým…tím, že budete mlčet, problém nesmažete, pouze ho prohloubíte.
  8. Nebojte se oslovit odborníka: je-li to s vámi už tak špatné, že se cítíte uboze každý den, saháte více než obvykle po alkoholu, tak vyhledejte pomoc psychologa, psychiatra nebo kouče. Ti vás dokážou správně nasměrovat.

Více se múžete dočíst v celém článku Emocionální kocovina – Nebezpečí, které málokdo vnímá. Hrozí vám?. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Časopis pro ženy – kafe.cz.

Zanechat odpověď

Kolik je 7 + 11 ?
Prosím nechte tato políčka jak jsou: