Lékaři bez hranic: Den se sanitkou v Sierra Leone. Příběh muže, který zachraňuje lidské životy
Diskuzní fórum (povinná reklama)runSliderPage_manual(„ngg-gallery-1362-0“);
Je krátce po úsvitu, ale vypadá to, že celý svět už je vzhůru. Všude pobíhají kuřata, mečí kozy, děti si zpívají cestou do školy a ranní provoz zvedá mračna žlutého prachu. Za zdmi střediska Lékařů bez hranic se v ranním světle leskne flotila bílých džípů.
Súdánci nebojují jen o ropu a hranice. Zápasí i o vodu |
Muž v modré čepici tankuje benzín do jednoho z aut. Jmenuje se Paul Sefoi a pro Lékaře bez hranic už v Sierra Leone pracuje téměř patnáct let. Je jedním z několika řidičů, kteří řídí tři sanitky převážející kriticky nemocné pacienty z vesnických středisek do 220lůžkového referenčního centra Lékařů bez hranic v Gondamě poblíž Bo, druhého největšího města Sierry Leone. Díky transportu těžkých případů na mateřské oddělení v nemocnici sese v místš Lékařům bez hranic podařilo v oblasti Bo snížit mateřskou úmrtnost na polovinu běžného průměru v zemi.

Paul Sefoi z města Bo v Sierra Leone pracuje pro Lékaře bez hranic už přes 15 let. V současnosti je řidičem sanitky svážející pacienty do referenčního centra v Gondamě. (Foto © Niklas Bergstrand/MSF)
„Když máte v autě těhotnou ženu, musíte řídit velmi opatrně. Naposledy jedna z nich porodila přímo v autě,“ vypráví Paul, zatímco vyjíždíme z areálu Lékařů bez hranic směrem na Sumbuyu, venkovské středisko poblíž hranic oblasti. „Ta paní silně krvácela, ale nakonec byla ona i její dítě v pořádku,“ dodává.
Sierra Leone má jedny z nejhorších zdravotních statistik na světě a lidé tam stále umírají na nemoci, které jde snadno léčit nebo jim úplně předejít. Jedním z největších problémů je malárie, která v zemi denně zabije více než 20 lidí. Mnoho z těhotných žen, které dorazí do nemocnice Lékařů bez hranic, je v kritickém