Lososi se vrací do Čech. Poté, co jsme je vyhubili, se je snažíme zachránit
Diskuzní fórum (povinná reklama)Labe lososy v době jejich tahu kdysi doslova vřelo – rybáři je lovili do obrovských sítí, a to rovnou několikrát ročně. Z Labe se lososi šířili i do jeho přítoků, takže se dostávali na stoly kdejaké české rodiny. Není divu, že například slavná kuchařka Magdaleny Dobromily Rettigové uvádí rovnou sedm receptů na lososí pochoutky. Losos byl běžná ryba, kterou si mohli dovolit i chudí…
Zatímco v Česku brání lososům v plavbě hlavně přehrady, v Americe jim v cestě stojí medvědi grizzly:
Jenže pak začalo přibývat přehrad a dalších velkých vodních děl, které úplně změnily ráz české krajiny. Vznik přehrad znamenal pro lososy konec – v takovém prostředí nemohli žít. Lososi totiž mají velmi specifický životní cyklus. Rozmnožuje se v horních tocích řek, kde mladé ryby po vylíhnutí z jiker přebývají po dobu 1–2 let. Poté se vydávají na tah do Atlantského oceánu, kde dorůstají a pohlavně dospívají. V dospělosti se vrací zpět do rodných vod, aby se zde rozmnožili a založili novou generaci. Jedinci, kteří se tahem zcela nevyčerpali, se na cestu vydávají opakovaně. Během migrace jsou schopni urazit vzdálenost až 4 000 km a překonat bariéry, které jsou až 3 metry vysoké. Na přehrady jsou však krátcí… Posledním hřebíčkem do lososí rakve byla stavba zdymadla na Střekově a Masarykových zdymadel.

Lososí plůdky. Celkem jich bylo letos vypuštěno 120 000. Tato generace by se do měla do Labe a Kamenice vrátit za několik let. FOTO: www.navratlososu.cz
Miliony lososů
Už na konci 19. století se proto čeští rybáři pokusili zvyšovat lososí populaci tím, že se plůdek uměle vysazoval do řek. A už tehdy to bylo ve velkém: v letech 1871–1893 bylo do českých řek vypuštěno více než 10 milionů mladých lososů! Pomáhalo to, ale jen dočasně. Přes přehrady se lososi nedostali do míst, kde se rozmnožují – takzvaných trdlišť. Zmizení lososů z našich řek bylo stejně rychlé jako nečekané. Ještě během II. světové války se u nás několik lososů objevilo, ale úplně poslední exemplář byl chycen roku 1953. A to byl na půl století konec příběhů lososů v Čechách.
VIDEO: Ryba podvedla maskovanou chobotnici |
Kromě přehrad měli lososi ještě jednoho velkého nepřítele – stále znečištěnější vodu v českých řekách, potocích o nádržích. Právě špína, kterou lososi nesnášejí, ubírala smysl jakýmkoliv snahám vrátit lososa do našich vod. Naštěstí s tím, jak po pádu komunistického režimu začala Česká republika přijímat přísnější zákony na ochranu přírody, zlepšila se výrazně i kvalita vody. A na konci 20. století se mohlo začít s ambiciózním pokusem: vrátit lososa zpět…

Lososy letos vypouštěl i norský velvyslanec Jens Eikaas. Na fotografii společně s Radkem Hovorkou ze společnosti společnosti King Oscar, která se na návratu lososů do české přírody podílí. FOTO: www.navratlososu.cz
Zázrak, který funguje
Myšlenka navrátit lososy do našich řek vznikla za našimi hranicemi. První takový program spustilo Německo už roku 1994, my v České republice jsme začali roku s programem nazvaným „Losos 2000“. Jak to vypadá? Byli jsme se podívat na letošní vypouštění malých lososů do říčky Kamenice v Národním parku České Švýcarsko. Letos se do této už tradiční akce zapojil dokonce i norský velvyslanec Jens Eikaas.
Více se múžete dočíst v celém článku Lososi se vrací do Čech. Poté, co jsme je vyhubili, se je snažíme zachránit. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Příroda.