Podívejte se, jak vypadá ženský mozek při orgasmu

Diskuzní fórum (povinná reklama)

Životní harmonie

Pro vědce to bylo nesmírně důležité, zejména pro výzkum sexuálních poruch. Animace ukazuje, jak se postupně sbírá aktivita v různých oblastech mozku, jak se probouzejí k činnosti odlišná centra a jak se pak nakonec vše spojuje – jen aby se po několika vteřinách mozek zase zklidnil.

Aby animace mohla vzniknout, lékaři monitorovali mozkové vlny ženy uzavřené v tunelu magnetické rezonance. Výzkum provedl tým psychologa Barryho Komisaruka z univerzity v New Jersey a pomáhala při tom doktorandka Nan Wiseová, která se věnuje sexuologii a pracuje jako sexuální terapeutka. K její roli v experimentu se ještě dostaneme…

Pět minut rozkoše

Pětiminutové video ukazuje, jak se mění aktivita v 80 sledovaných oblastech mozku. Nejaktivnější oblasti v mozku jsou na videu zobrazované jako bílé, směrem k červené barvě aktivita klesá. Profesor Komisaruk vysvětlil smysl pokusu na tiskové konferenci na konci roku 2011 takto: „Hlavním úmyslem bylo vysledovat, jak se orgasmus vytváří – jaké části mozku se do tohoto podivuhodného stavu zapojují a jaké se na něm nejvíc podílí.“ V současné době autoři pokusu pracují na analýze toho, co zjistili, a ještě letos by rádi vydali shrnutí v nějakém odborném časopise.

Aktivita vychází zpočátku z genitálií a smyslových orgánů, především jako reakce na doteky. Pak se vzrušení přenáší na limbický systém – část mozku, která ovlivňuje řadu tělesných funkcí, emoce a dlouhodobou paměť. Jak orgasmus přichází, aktivita se zvedá především v hypotalamu. Ten do těla vyplavuje chemickou látku oxytocin. Velká aktivita byla pozorována také v oblasti nazývané nucleus accumbens – tedy v místě odpovědném za slast. Po orgasmu se mozková aktivita ve všech těchto oblastech velmi rychle zklidňuje.

„Je to úžasný systém, který nám umožňuje studovat mozek v celé jeho komplexnosti,“ popsal Komisaruk hlavní výhody mozkových skenů. „Očekáváme, že toto video, které zobrazuje dynamický nárůst aktivity během vyvrcholení, nás přivede k pochopení problémů, jako je třeba anorgasmie.“

Orgasmus v tunelu. Technický problém

Komisaruk a jeho tým promítají testované ženě aktivitu jejího mozku na obrazovku, takže může rovnou v tunelu sledovat, jak její tělo reaguje na dráždění. Podle psychologů by to mohla být cesta, jak ovlivňovat vlastní mozkovou aktivitu – a tím měnit řadu duševních stavů, v budoucnosti klidně i depresi nebo bolest. „Orgasmus je stav, který nám přináší slast. Když se naučíme, jak aktivovat v mozku oblasti, kde slast vzniká, mohli bychom tak získat i širší spektrum aplikací,“ vysvětluje vědec.

Další zajímavé články z rubriky Věda a poznání si přečtěte na National Geographic.cz.

Velkou výzvou bylo i to, aby žena v tunelu vůbec orgasmu dosáhla. Tento přístroj má řadu specifik, která brání přirozenému dosažení vyvrcholení. Britskému deníku Guardian popsala jedna z testovaných žen, jakou cestu vědci zvolili. Jmenuje se Kayt Sukelová a právě její mozek můžete na videu sledovat.

Největší problém spočívá v tom, že do tunelu se rozhodně nevejdou dva lidé – odpadá tedy možnost dosáhnout orgasmu pomocí soulože. Elektromagnetické vyzařování je v tunelu tak silné, že se nelze spolehnout ani na elektrické sexuální pomůcky; v okamžiku, kdy by se zapnul jejich motor, shořely by… Žena se navíc nemohla moc pohybovat. Jednak pro to není v tunelu dost místa, ale navíc by sebemenší pohyb hlavy narušil snímkování – video by bylo rozmazané.

Více se múžete dočíst v celém článku Podívejte se, jak vypadá ženský mozek při orgasmu. Nezabudněte si také pročíst ostatní články ze sekce Životní harmonie.

Zanechat odpověď

Kolik je 7 + 14 ?
Prosím nechte tato políčka jak jsou: