Potápění v Egyptě – technické vrakové safari s Top Dive
Diskuzní fórum (povinná reklama)
Technické potápění spojené v moři většinou s potápěním na vraky je v posledních letech oblíbenou disciplínou značné části českých potápěčů. Tento styl potápění je sice spojen s určitými vyššími riziky než běžné sportovní potápění, ta jsou ale na druhé straně kompenzována kvalitní výstrojí (většinou v DIR konfiguraci) a stajně tak kvalitním – podstatně náročnějším výcvikem eliminujícím na minimum daná rizika.
Vrakových safari v Egyptě mohou účastnit jak techničtí tak i běžní sportovní potápěči – jen s rozdílnou realizací jinak ponorů na jinak identických lokalitách.
Asi nejoblíbenější trasou vyznavačů vrakového potápění je Severo-jižní safari nabízející potápění na nejlepších vracích v oblasti na sever i na jih od Hurghády – s možnost potápět se až na 11ti vracích velkých nákladních lodí či trajektů v hloubkách 15-50m: Thistlegorm, Rosalie Mooler, Salem Expres, Poseidonia, Giannis D, Carnatic, Crisoula K atd. . V případě zájmu bývá potápění na vracích rozšířeno i o potápění na nejzajímavějších reefech v této oblasti – Panorama reef, Abu Kefan, Seven Tower, Abu Hashish, Shaab el Erg….
Severo-jižní safari – týdenní plavbu na plně vybavené potápěčské lodi, můžete absolvovat s CK Top Dive – specialistou na potápění v Egyptě, na Maledivách, Filipínách, Elbě, v Mexiku, Súdánu, Norsku,… Pokud ještě nejste certifikovanými potápěči můžete s námi absolvovat v ČR nebo na některé z méně náročných akcí kvalitní a bezpečně zajištěný kurz potápění.
Itinerář:
1.den – přílet do Hurgady, transfer z letiště na jih do přístavu (cca 10min.), nalodění. V případě ranního příletu a připravenosti lodi se většinou vyplouvá už tento den.
2.den – start směrem na sever, kontrolní ponor na Shaab El-Erg (reef ve tvaru podkovy s mnoha možnostmi potápění a bohatou faunou (kanicové, murény, perutýni, stonefish, ropušnice, trnuchy, bodloci, glasfish,…..) a flórou. Tato lokalita je známa častým výskytem delfínů a vzácně i mant. Popř. rozpotápění přímo na vraku El Mina či Hebat Allah.
Odpoledne přejezd na Abu Nuhas, útes který se stal osudný mnoha 4lodím: Giannis D, Carnatic, Marcus, Kimon. – všechny s hloubkou do 32m. Ponor k vraku Carnatic (nejstarší, velmi zachovalý vrak z r. 1869, ve kterém se podle pověsti stále nachází nikdy nenalezených 8 000 zlatých liber šterlingu) nebo Giannis D.(velká nákladní loď rozlomená na 3části s dobře přístupnou strojovnou). Vzhledem ke vzdálenosti cca 150m je možno s Twin sety během jednoho ponoru prozkoumat oba vraky. Při úsporném dýchání to zvládáme dokonce i s monolahví
3.den – ranní ponor na Abu Nuhas – opět dvojponor na vracích Kimon + Marcus (nákladní lodě, délka 90-100m, hloubka max. 32m, vzdálenost mezi vraky cca 80m). Přejezd na Shaab Ali – 1-2 ponory nebo jeden delší na jednom z nejlepších vraků světa – Thistlegormu (válečné nákladní lodi potopené při německém leteckém útoku i s celým nákladem vojenského materiálu – lokomotivy, voj. a obrněná auta, zbraně, munice, výstroj pro pěchotu,…..). Max. 30m. V případě dobrého počasí úžasný noční ponor na tomto vraku!!
4.den – Rosalie Mooler – vrak další britské nákladní lodi potopené jen den po Thistlegormu. I když tato loď vezla méně zajímavý nákladd – zásilku speciálního, kvalitního uhlí, tak díky relativně malé návštěvnosti patří k nejméně dotčeným vrakům v Rudém moři. Je vyhledávána hlavně technickými potápěči a ponor na ní patří k nezapomenutelným zažitkům. Max. hloubka 55m, paluba cca 35m.
5-6.den – vraky v oblasti Safagy – oblast asi s největší koncentrací vraků trajektů na světě:
Salem Expres – egyptský Titanic – trajekt, který ztroskotal při přepravě poutníků a dělníků při návratu ze saudskoarabské Jeddy 15.12.1991 je dodnes smutným památníkem této tragédie. Po nárazu na tref došlo k převrácení lodi a jejímu rychlému potopení. V důsledku toho zde zahynulo údajne přes 1000 cestujících. Tento vrak nabízí mnoho možností penetrací od jednoduchých – např. jídelna, velké nákladové prostory, kapitánský můstek až po náročné určené jen pro experty – např. úžasná strojovna, vnitřní chodby atd. Tento vrak je nejvíce emotivním ze všech na kterých jsem se doposud potápěli ale i v tom spočívá jeho kouzlo.
El Khafain – Poseidonia- další trajekt, jehož strojovnu zachvátil krátce po vyplutí z Hurghády požár a po evakuaci posádky neřízeně plul až do oblasti Safagy. Zde narazil na útes Shaab Sheer a dnes leží opřen o reef kýlem vzhůru. Vrak se dá proplavat skrz nákladové prostory. Horní nástavba je vzhledem k tomu, že na ní leží celá loď poměrně hodně rozdrcená a postupně se stále více bortí.
El Arish El Tor – nejnověji objevený vrak nacházející se nejblíže pobřeží. Hodně potápěčů ho i přes horší viditelnost hodnotí jako nejlepší v této oblasti. Tento trajekt sloužil podobně jako Salem Expres k zajišťování přepravy do saudskoarabské Jeddy do egyptské Safagy. Při jeho poslední cestě zachvátil strojovnu požár, nicméně se podařilo zdárně doplout do Safagy. Zde byl zakotven nedaleko pobřeží a ponechán svému osudu po egyptském způsobu tak dlouho až se r. 2003 najednou sám potopil. Za to mohou být potápěči ovšem jen neskonale vděčni J . Vrak nyní spočívá na dně s max. hloubkou 30m, některé jeho části jsou už pokryty neskutečně velkými měkkými korály a jeho interiér obsahuje stále veškeré původní zařízení včetně navigačních přístrojů v kapitánově kajutě.
V případě zájmu možno zařadit do programu i potápění na stěnách Panorama reefu
nebo Abu Kefan spadajících do velkých hloubek.
7.den: návrat do Hurghady, závěrečné ponory na Hebat Allah – uměle potopená nákladní loď poblíž reefu Gotta Abu Ramada. Díky menší chybě egyptských profesionálů leží tento vrak místo v původních 25m na dně s hloubkou téměř 45m nicméně většina ponoru se realizuje v hloubkách 30-40m.
El Mina – vojenská minolovka ruské výroby potopené během izraelsko egyptské války při leteckém náletu. Vrak leží před přístavem v Hurghádě v hloubce cca 30m a jen pár desítek metrů od něj je v r. 2007 potopený další vrak – dvacetimetrová rybářská loď.
8.den – návrat do ČR