POZOR! Nacházíte se na nové adrese webu.


Aktualizujte si prosím adresu ze které jste sem přišli, protože stará adresa přestane brzy fungovat a pak už se sem nedostanete.

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Bangladéšské ostrovy mizí a vznikají několikrát ročně. Přesto tam žije až 7 milionů lidí

Diskuzní fórum (povinná reklama)

Lidé a cesty"Lidé a cesty“ />

runSliderPage_manual(„ngg-gallery-1282-0″);

 

Čáry jsou ostrovy tvořené nánosem písku a naplavenin v deltě řek Gangy a Brahmaputry, jež se v období dešťů valí z Indie a Tibetu do Bengálského zálivu. Některé čáry jsou pouze 50–100 centimetrů nad hladinou vody, díky které jsou v neustálím pohybu.

Eroze čáry zmenšuje a silný déšť a časté cyklony je mohou nejen úplně posunout, ale někdy i smést pod hladinu vody.

Pestré kroje a ženy, které pletou při chůzi. To je rumunský Maramureš

Nejistá půda pod nohama

Život na čárech se zdá romantický, ale je nejistý; nikdy se neví, jak dlouho budou ostrůvky existovat. Odhadem asi šest až sedm milionů lidí našlo domov na těchto neustále se pohybujících a tvář měnících naplaveninách. Život na nich má ovšem i své výhody – čáry jsou vesměs úrodné a zároveň jsou i schovávačkou před vysokou hustotou až 112 milionů Bangladéšanů, kteří v zemi žijí. 

Nejvíce obyvatel se živí rybolovem. FOTO: Líba Taylor

Čáry jsou zanedbaná část země. Vesměs nemají žádnou infrastrukturu, žádné silnice, školy, zdravotní střediska. Lidé jsou nesmírně chudí a žijí z toho, co uloví nebo si sami vypěstují. Rybolov je každodenní aktivitou většiny mužů na čárech, nebo se zde pěstuje rýže a dobytek. Všem ale hrozí nebezpečí zaplavení a v nejhorším případě i úplného zániku silou všemocné vody v období cyklonů.

Matriarchát i třetí pohlaví. Vítejte v mexickém Juchitánu

Čáry jsou velmi úrodné. FOTO: Líba Taylor

 

Čáry máry fuk

Čár Kukri Mukri se zdá být na vrtochy přírody připraven lépe než mnoho jiných. Má vysokou betonovou proticyklonovou budovu na nožičkách, kam se mohou lidé uchýlit, když hrozí velká voda. V normálních podmínkách slouží jako jednotřídka, a jako příbytek také sloužila i nám.

Děti měly velkou radost, protože na chvíli nemusely do školy, do tohoto betonového bunkru na nožičkách, a mohly se učit venku v trávě. My jsme si z jejich školních lavic udělali postele, na to hodili jakési matrace a měli hotel s úžasným výhledem do okolí. Děti měly přísný zákaz nás v prvním patře navštěvovat. Zákaz ale neplatil pro dospělé, a tak jsme byli neustále obklopováni zvědavci, kteří se usadili na zem a koukali a usmívali se. Jazykově vybaveni jsme byli vzájemně stejně, a tak jsme povídáním moc času neztráceli.

S cyklonem v zádech 

Na Kukri Mukri je rušný život, na zahálení není čas. Muži rybaří, a když se jim možnost úlovku doma nezdá zajímavá, přesouvají se na svých malých loďkách o čár dál. Ženy a děti hlídají dobytek, chodí pro vodu a vaří. Život plyne v rajs

Zanechat odpověď

Kolik je 6 + 9 ?
Prosím nechte tato políčka jak jsou: