POZOR! Nacházíte se na nové adrese webu.


Aktualizujte si prosím adresu ze které jste sem přišli, protože stará adresa přestane brzy fungovat a pak už se sem nedostanete.

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Doplňky stravy vs. léčivé přípravky

Diskuzní fórum (povinná reklama)

​Dnes se na českém trhu objevují stále častěji doplňky stravy, které svou charakteristikou na obalu a vzhledem konkurují přípravkům s léčivými účinky. Mnohé doplňky stravy často deklarují zlepšení zdravotního stavu, předcházení nemocem a mají podobné složení jako léky (multivitaminy, bylinné čaje). Dochází tak k ovlivnění zákazníka, který má značný problém tyto praktiky odhalit. Tento článek by měl napomoci spotřebitelům orientovat se v nabídce trhu a zamezit tak nekalím praktikám výrobců.

Doplňky stravy jsou v zásadě potraviny, které se od běžně konzumovaných potravin odlišují vysokým obsahem minerálů, stopových prvků a jiných látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem. Byly vyrobeny na základě zlepšení zdravotního stavu a doplnění běžné stravy. Nejsou tedy v žádném případě určeny k léčbě a prevenci onemocnění. V ČR jsou doplňky stravy schvalovány a posuzovány Ministerstvem zdravotnictví ČR (MZd ČR). Pokud výrobce uvádí na trh nový přípravek, MZd ČR posuzuje pouze jeho zdravotní nezávadnost z hlediska dlouhodobého užívání a poškození zdraví. Účinek zaručený výrobcem nikdo neověřuje, protože u doplňků stravy není posuzována jejich účinnost. Doplňky stravy nemohou deklarovat podle zákona vlastnosti léčby či prevence. Problém je však ve formulaci dané výrobcem, která je často zavádějící!

O posuzování a schvalování léčivých přípravků se stará Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Na rozdíl od doplňků stravy se léčivé přípravky podrobují přísnému testování a podléhají registračnímu řízení, v jehož rámci je hodnocena jakost, bezpečnost a účinek přípravku ve vymezených léčebných indikacích. Účinnost je tedy nutno doložit příslušnými klinickými studiemi!

Pravidla pro rozlišení doplňku stravy a léčivého přípravku:

  • na obalu musí být ze zákona zapsáno označení „doplněk stravy“
  • u některých je na obalu uvedeno číslo „HEM“, což je rozhodnutí MZd ČR, které uvádí výrobek jako potravinu
  • na obalu nebo příbalovém letáku musí být u léčivého přípravku uvedeno tzv. registrační číslo SÚKL

Struktura reg. č. je rozdílná podle toho, zda se jedná o registraci v ČR nebo členských státech EU. Národní registrace má tuto podobu: AA/BBB/XX-C (např. 15/062/98-C)
Snad vám tyto informace pomohou vyznat se ve stále narůstajícím množství přípravků pro posílení či léčbě zdraví.

Zanechat odpověď

Kolik je 2 + 4 ?
Prosím nechte tato políčka jak jsou: